22 Şubat 2016 - Aylık Toplantı

Ay: 
Şubat
Yıl: 
2016
Body: 

AY

 

Şubat

 

 

 

YIL

 

2016

 

 

 

TOPLANTI TARİHİ VE SAATİ

 

22.02.2016- 21.00

 

 

 

TOPLANTI KATILIMCILARI VE YEREL BİRLİKLERİ

 

ULUSAL TAKIM: Hüseyin Ömer Keskin (NORP)

 

Berna Kırılmaz (NORP-A)

 

Recep Doğan (NORP-A)

 

Damla Gürkan (NORP-A)

 

Büşra Yakupoğlu (LORP- NORP-A)

 

Aylin Uğur (Bildiri Takımı Sorumlusu)

 

Ceren Akkuş (NORP-A)

 

Acıbadem TÖB- Şeyda Büyük (LORP)

 

Adnan Menderes TÖB- Abdullah Çınar (LORP/Başkan)

 

Afyon Kocatepe TÖB- Berker Atay Can (LORP)

 

Ankara TÖB- İrem Toker (LORP-A)

 

Atatürk TÖB- İnci Aksu (LORP)

 

Balıkesir TÖB- Ege Taner (LORP-A)/ Hamithan Okur (Denetim)

 

Başkent TÖB- Pelin Külah (LORP)

 

Bezmialem TÖB- Mahmut Sasani (LORP)/ Büşra Albayrak (LORP-A)

 

Bülent Ecevit TÖB- Berke Nur Ergü (LORP)/ Pınar Arslan (LORP-A)/ Ecem Akdemir (LORP-A)/ İrem Süha (LORP-A)/Pınar Arslan (LORP-A)

 

Çanakkale TÖB

 

Celal Bayar TÖB- Damla Dönmez (LORP-A)

 

Cerrahpaşa TÖB- Erva Çınar (LORP)

 

Dokuz Eylül TÖB-Alper Akdemir (LORP)/ Metin Yılmaz (LORP-A)

 

Ege TÖB- Ekin Kartal (LORP)

 

Erciyes TÖB- Fatma Genç (LORP)

 

Fatih TÖB- Şule Kocabıçak (LORP)

 

Gaziosmanpaşa TÖB- Perihan Ateş (LORP)

 

Hacettepe TÖB- Onur Gurlek (LORP-A)/ Furkan Yazıcı (LORP-A)

 

Harran TÖB- Barbaros Yıldırım (LORP)

 

İstanbul Medeniyet TÖB- Oğuzcan Baltalı (LORP)

 

İzmir TÖB- Gülin Kavakalan (LORP)

 

Kırıkkale TÖB

 

Marmara TÖB- Mert Kantarcı (LORP-LGBTİ Etkinlikleri Koordinatörü)/ Şeyhmus Gavaş (LORP- A)

 

Medipol TÖB- Hazal Erdinç (LORP)

 

Meram TÖB- Ayşe Aydoğdu (LORP)/ Elif Gök (LORP-A)

 

Mersin TÖB- Berk Köse (LORP)

 

Mustafa Kemal TÖB- Havva Geben (LORP)/ Cem Yıldız (LORP-A)

 

Namık Kemal TÖB- Hazal Sustam (LORP)/ Batuhan Turgut (LORP-A)

 

Okan TÖB- İrem İlhan (LORP-A)

 

On Dokuz Mayıs TÖB- Maide Korkmaz (LORP)

 

Ordu TÖB- Ezgi Kılıç (LORP)/ Hüseyin Türkdağlı (LORP-A)/ İlker Özsarıçoban (LORP-A)/ Mertcan Akar (LORE)

 

Osmangazi TÖB- Yeşim Turhan (LORP)

 

Pamukkale TÖB- Gizem Karcı (LORP)/ Yasin Araç (LORP-A)

 

Sakarya TÖB- Keriman Engelkıran (LORP)/ Tugana Çetin (LORP-A)

 

Selçuk TÖB- Feyza Nur Şahin (LORP)

 

Trakya TÖB- Esra Temel (LORP)/ Hande Sevinç (LORP-A)

 

Turgut Özal TÖB- Hatice Kübra Bay (LORP)/ Buse Karakulak (LORP-A)

 

Uludağ TÖB- Bedirhan Ergül (LORP)/ Şeyma Hasköylü (LORP-A)

 

Zirve TÖB- Cansu Barutçu (LORP)/ Seba Ahmed (Görev bilgisine ulaşılamadı)

 

Biruni Üniversitesi- Eren Alp Güneş (LORP)

 

 

 

TOPLANTI GÜNDEMİ

 

İlk Yarıyılın Değerlendirmesi

 

Ulusal Etkinlik Duyuruları ve Gelecek Etkinlik Planları

 

Afiş- Broşür Teması

 

Tüzük Güncellenmesi

 

 

 

Toplantımız 22.02.2016 tarihinde, belirtilen saatte Hüseyin Ömer Keskin (NORP) tarafından başlatılmıştır.

 

 

 

İLK YARIYILIN DEĞERLENDİRİLMESİ

 

Bu kısımda her yerel, hem kendi yereline hem de ulusala yönelik değerlendirmelerde bulundu. Ulusala yönelik geri bildirimlerde eğitim kampına olumlu dönüşler ön plana çıktı.

 

Alper Akdemir(Dokuz Eylül TÖB/LORP) : Dokuz Eylül TÖB olarak ilk yarıyılda 3 etkinlik yapabildik, katılım ve motivasyon açısından çok iyi geçen etkinliklerdi; fakat ikinci dönem henüz bir etkinlik yapmadık. 8 Martta bir etkinlik yapmayı düşünüyoruz, ulusala yönelik de; kamptan sonraki ilk toplantımız sanırım, kamptan memnun kalmayan olduğunu zannetmiyorum çok keyifliydi. Akdeniz TÖB’den katılım yok ama teşekkür ediyorum emeği geçen herkese. Ulusal konusunda da; Berna Kırılmaz bölge sorumlumuz, her konuda yardımcı oldu şimdiye kadar, gerek kendisi gerek de sizlerle görüşerek.

 

Ezgi Kılıç (Ordu TÖB/LORP): Öncelikle tekrardan herkese iyi akşamlar. Bu yıl komitesi bol bir yıl olduğundan ötürü kampa katılamamak ve etkinlikleri tam zamanında yapamamak benim için üzücü oldu. Geçtiğimiz yarıyılda 2 etkinlik yapabildik. Çocuk hakları etkinliği en keyif aldığım etkinlikti. Önümüzdeki en yakın kadın hakları etkinliği için SCORA ile ortak etkinlik yapmayı planlıyoruz. Ulusal takım konusunda da herkes çok güzel çalışıyor, ihtiyacım olan her anda asistan arkadaşlar çok yardımcı oldular. Herkese bol etkinlikli güzel bir dönem dilerim.

 

Şeyda Büyük (Acıbadem TÖB/LORP): Ben Acıbadem olarak çok çalıştığımızı düşünüyorum. Yerelimizde SCORP adına 10’dan fazla etkinlik düzenledik, yerelimizde olmayan etkinliklere de katılım gösterdik. Diğer alt dallar da öyle. Geçen dönem SCORP’a olan bakış açısını değiştirmek için çalışmalar yaptık. Geçen senelerde yapılan etkinlik sayısı azdı çünkü. Bu dönem ise daha büyük işler için hazırlanıyoruz. Genel değerlendirme için SCORP kampı çok beğendiğimi söyleyebilirim. Eğitimler çok güzeldi, bilgilendiriciydi ve toplu yapılan etkinlikler devam etmeli; hem yeni insanlarla tanışmak hem de daha çok insana ulaşmak açısından verimli oluyor.

 

Erva Çınar (Cerrahpaşa TÖB/LORP): Öncelikle selamlar herkese tekrardan. Geçen dönem için konuşmam gerekirse Cerrahpaşa olarak sadece 2 etkinlik yapabildik ve geçtiğimiz dönemi daha çok bu dönem yapılacak olan etkinliklerimiz için hazırlık yaparak geçirdik. Yeni dönem için ise güzel planlarımız var. İlk hafta çocuk hakları ihmal ve istismarı eğitimleriyle başladık. Bu dönem temamızı buna göre şekillendirip bu konuyla ilgili büyük çaplı etkinlikler de yapmayı planlıyoruz. Ayrıca 8 Mart için de SCORA ile yaptığımız ortak plan çerçevesinde düzenleyeceğimiz bir etkinlik var. Ayrıca ben de kamp için tekrar teşekkür ederim. Her şey çok güzeldi.

 

Ecem Akdemir (Bülent Ecevit TÖB/LORP-A): İyi akşamlar herkese. Biz Bülent Ecevit SCORP olarak daha çok kanser etkinliklerine ağırlık verdik. Öncelikle pediatrik onkoloji servisiyle ortak olarak hazırladığımız resim sergimizden sonra şehirdeki AVM’de açtığımız kanser farkındalık standı çok ilgi gördü. Halk Sağlığı alt dalıyla düzenlediğimiz bu etkinlikte kanser türlerini anlatmakla beraber halkı bilinçlendirdik ve çok ilgi gördü! Geçen dönem için aklımızda engelliler günü etkinliği vardı ama onu ne yazık ki mayıs ayına ertelemek zorunda kaldık ama büyük planlarımız var, hayırlısı.

 

Esra Temel (Trakya TÖB/LORP): Trakya TÖB olarak ilk dönem için 3 etkinlik planlamıştık ancak birini izinler dolayısıyla gerçekleştiremedik. Diğer 2 etkinliğimizde katılım ve geri bildirimler güzeldi. Bu güzel dönemde her zaman desteğini hissettiğim bölge sorumlumuz Recep’e de çok teşekkürler. Ayrıca kamp için de emeği geçen herkese çok teşekkürler, gerçekten çok zevkli ve verimli oldu. Bu dönem de 3 etkinlik planımız var ortak konulardan dolayı diğer çalışma kollarıyla ortak yapmayı planlıyoruz. Dönemin ilk etkinliği kadınlar günü için de çalışmalara başladık. Herkese güzel bir dönem diliyorum.

 

Şeyma Hasköylü (Uludağ TÖB/LORP-A): Pediatri etkinliğimizi 25kişilik bir ekiple gerçekleştirdik. Boyama yaptırdık ve pamuk prenses ve yedi cüceler oyununu oynadık. Engelliler için farkındalık etkinliği için dialogue in the dark’a gezi düzenlemeyi planlıyoruz.

 

Berker Atay Can (Afyon Kocatepe TÖB/LORP): İlk dönemde saha çalışmalı 3 etkinlik gerçekleştirdik. Saha etkinliği olmayan etkinliklerimizde TÖB sayfamızda bilgilendirici içerikli yazılar paylaştık. Okulumuzda afiş dağıtımı yaptık. Genelde çocuklar üzerinde duruldu etkinliklerde, ilk dönemimizin sonlarına doğru 150 kadar katılımlı görme engelliler için Benim Gözümden etkinliğini gerçekleştirdik.

 

 

 

ULUSAL ETKİNLİK DUYURULARI VE GELECEK ETKİNLİK PLANLARI

 

 

 

Şeyda Büyük (Acıbadem TÖB/LORP): Acıbadem Üniversitesi'nde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde 'Kadına Yönelik Şiddet' temalı bir panel düzenlemeyi planlıyoruz. Panel başkanlığını Prof. Dr. Nurdan Tözün'ün yapacağı panel ASUSAM (Acıbadem Üniversitesi Suç ve Şiddeti Araştırma Merkezi) koordinasyonuyla Prof. Dr. Oğuz Polat tarafından düzenlenmektedir. Panelde şiddetin hukuki yönünü Doç. Dr. Oya Boyar, Kadının Toplumda Statüsü konusunu Doç. Dr. Işıl Baş anlatacaktır. Panelimizde 'Kadın ve Sanat' temasında da sanat dünyasından bir kadın isme yer vermek istiyoruz.

 

Panel 8 Mart 2016 saat 16.00-18.00 arasında Acıbadem Üniversitesi Kerem Aydınlar Kampüsü Konferans Salonunda gerçekleşecektir.

 

Ayrıca panelden hemen sonrada 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliği eğitimi yine kampüsümüzde olacak. Saat 19.00-21.00 arası da eğitim gerçekleşecek. Ben bunları yine gruplardan güzel bir yazıyla duyuracağım tabii ki.

 

Bir de bir başka ulusal etkinliğin duyurusu var. 23-24 Nisan tarihlerinde kampüsümüzde gerçekleşecek Çocuk İstismarı Sempozyumu var. ASUSAM ile birlikte Oğuz Polat hocamızın desteğiyle çalışmalarımıza başladık. Afişimiz hazırlanır hazırlanmaz haberleri geçeceğiz yine. NORP’um benden daha iyi biliyor gerçi ayrıntıları.

 

 

 

Gülin Kavakalan (İzmir TÖB/LORP): Biz İzmir TÖB olarak 8 Mart için üreme sağlığıyla birlikte hastanede tüm gün sürecek bir etkinlik planlıyoruz, sabahtan hastanede stant açıp bilgilendirme yapacağız bir de ufak hediyeler, öğleden sonra hastane bahçesinde müzik dinletimiz olacak bir de dans gösterisi yapacak arkadaşlar var, akşam içinse bir panelimiz var. Ardında okulumuzdaki hocalarımızdan oluşan koromuz konser verecekler. Panel konularımız da dünden bugüne kadın, kadın sağlığı ve çocukluktan kadınlığa olacak.

 

 

 

Büşra Albayrak (Bezmialem TÖB/LORP-A): Merhabalar. Bezmialem TÖB olarak 3 etkinlik düşündük. Kadınlar günü etkinliklerimizden biri post it'leri kullanmak. Post it'ler üzerine kadınlar için yazılmış şiirler ve cümleler yazacağız. Fotokopi merkezimizden ve hocalarımızdan da rica ettik, verilen fotokopilerin arasına kadınlar günü için hazırlayacağımız kağıtları koyacaklar. Bu kağıtların içinde kadına şiddet gibi eleştirel sloganlar ve kadınların hakları ve kadınların hayatımızdaki yeri ve önemi yer alabilir. Ayrıca bu kağıtlara bazı karikatürler koymayı düşünüyoruz, bu karikatürler bizim çizdiklerimiz ve bulduğumuz karikatürler olacak. Diğer etkinliğimizse hocalarımızdan biriyle görüşeceğiz ve bize bir sunum yapmasını isteyeceğiz. Sunumda kadının akademik kariyerdeki yeri ve yaşadığı zorlukları, cinsiyet ayrımlarını anlatacak.

 

Berke Nur Ergü (Bülent Ecevit TÖB/LORP): Biz Bülent Ecevit ekibi olarak bir ilkokula gidip oradaki çocuklarla kadının önemine dikkat çeken bir etkinlik yapmayı planlıyoruz. Tarihteki güçlü kadınları tanıtarak özellikle kız çocuklarına ne kadar başarılı olabileceklerini hatırlatmak öncelikli hedefimiz. Eş zamanlı olarak üreme sağlığı ekibi de hastanemizde farklı bir etkinlik yapacak. Yerel olarak aynı anda birden çok platformda kadınlara ulaşmaya çalışacağız.

 

 

 

Erva Çınar (Cerrahpaşa TÖB/LORP): 8 Mart için SCORA ile ortak çalışacağız. Öncelikle bu haftadan itibaren okulun her yerine asarak biraz olsun insanların dikkatini çekebilmek amacıyla afişler düzenlemeye başlıyoruz. Afişler üzerinde daha çok kadına şiddete yönelik çarpıcı verilere yer vereceğiz. Bir de 9 Mart'ta Barolar Birliği'nden bir konuşmacı ağırlayacağız gibi görünüyor. Kadının toplumsal statüsü ve yasal hakları çerçevesinde konuşma yapacak.

 

 

 

İrem İlhan (Okan TÖB/LORP-A): Herkese merhaba. Biz 8 Mart Kadınlar Günü için Okan TÖB olarak Cansel Buse Kınalı olayı ilgili bir çalışma yapmayı planlıyoruz. Daha çok yeni bir olay olduğu için detaylı bir plan yapamadık ama önceliğimiz bu olay olsun istedik. Okulumuz hocalarından konuşma yapmalarını rica edeceğiz. Bilgilendirme kıvamında değil de duyguların paylaşıldığı bir söyleşi gibi olsun istiyoruz. Ayrıca duyuru amaçlı poster hazırlama fikrimiz de var.

 

 

 

Furkan Yazıcı (Hacettepe TÖB/LORP-A): 8 Martla ilgili arkadaşların belirttiği etkinlikler çok güzel ve faydalı görünüyor, umarım güzel bir şekilde yaparlar, yaparız. Fakat ben Türkiye gibi bir ülkede kadına şiddet konusunun sadece 8 Marta bağlı kalmasını değil sene içine yayılmasını çok daha gerekli görüyorum, eminim hepiniz bana katılırsınız. Bizim her zaman herkesin gözüne bu ülkede bir şeylerin düzelmesi gerektiğini sokmamız gerekiyor. Aynı zamanda bence ulusal olarak bilhassa kadına şiddet temalı geniş bir etkinlik düzenlemeliyiz, bu konuda olabildiğince ses getirebilmek için eminim hepimiz özveriyle çalışırız.

 

 

 

Recep Doğan(NORP-A): Öncelikle hepinize iyi geceler Tekirdağ 'dan :) dönem boyunca motivasyonunu çok yüksek tutup harika etkinlikler çıkaran birçok yerel oldu. İsimlerini tek tek sayamayacağım, o kadar fazla ki ben hepsine tek tek buradan öncelikle LORP’larına ve takım arkadaşlarına teşekkür ederim hepinizin enerjisi bol olsun :)

 

 

 

 

 

AFİŞ BROŞÜR TEMASI

 

Hüseyin Ömer Keskin (NORP): Broşürleri bu sene klasik 6 sayfa yerine önlü arkalı tek yaprak yapalım istedik yani el ilanı şeklinde olacak. Hem daha çok okunur hem yerellere masrafı az olur. El ilanları 2 çeşit olacak. Birisinde kadınların nasıl ekonomik bağımsızlık kazanacağını anlatacak, diğeri de maalesef hala olan şiddet durumunda nerelere başvurabileceklerini anlatacak. Afişlerimiz de birkaç çeşit olacak, her birinde tarihte bir ilki başarmış kadınları koymak istedik, birkaç güne elinizde olurlar diye umuyoruz.

 

Yerel olarak kendi temalarınız doğrultusunda ek afişler yapmanız da güzel olur, ancak pubsdd@turkmsic.net ve norp@turkmsic.net adreslerine mail atıp onay alın :)

 

Blogumuz için de tüm SCORPionlardan yazı bekliyoruz :)

 

 

 

 

 

TÜZÜK GÜNCELLENMESİ

 

 

 

Hüseyin Ömer Keskin (NORP): Biliyorsunuz çalışma kolumuzun kendine ait bir içtüzüğü var ve ulusal takım başta olmak üzere SCORP'u ona bağlı olarak idare etmeye çalışıyoruz.

 

Ancak içtüzüğümüz biraz eski ve işlevselliği kaybolmak üzere. Edirne'de olacak olan GK'da yenilemek istiyoruz. Bunun için bir takım açmayacağız direkt ulusal takım olarak yapacağız.

 

LORP, LORP asistanları başta olmak üzere tüm yerellerden de fikir istiyoruz

 

Tüzükte yapacağınız incelemeler sonucunda önerilerilerinizi norp@turkmsic.net adresinden bana insanhaklaritakimi@turkmsic.net adresinden tüm ulusal takıma yollayabilirsiniz.

 

Bu da en son Bodrum GK'da değişiklik yapılmış tüzüğümüz: http://scorp.turkmsic.net/ic-tuzuk

 

Yarıyıl değerlendirmesine devam etmeniz için anonim olarak da doldurabileceğiniz form: http://goo.gl/forms/lccYGImgoc

 

TOPLANTI BİTİŞ SAATİ

22.30

Raportör: Damla Dönmez/Celal Bayar TÖB/ LORP-A