"3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü, Ege'nin Sesi Duvar Gazetesi"

Etkinlik Teması: 
Diğer
Ay: 
Mayıs
Yıl: 
2016
Ad Soyad: 
İdil Kına
Yerel Birlik: 
Ege Üniversitesi TÖB
Görev: 
LORP
Etkinliğin amacını ve içeriğini bizimle paylaşır mısın?: 
Dünya Basın Özgürlüğü Günü için bir duvar gazetesi hazırladım. Gazeteye önce Türkiye'nin basın özgürlüğündeki yerini anlatan bir yazıyla başladım. Bu yazıda basın özgürlüğünün önemini anlatan bir girişe ve "bağımsız gazeteciler örgütü"nün raporlarına göre Türkiye'nin basın özgürlüğündeki, 2014, 2015,2016 yıllarına ait sıralamalara yer verdim. Bu yazının dışında son zamanlarda Türkiye'de yaşanan ve basın özgürlüğünü etkileyen olaylara yer verdim, bunlar: Can Dündar ve Erdem Gül'ün tutuklanması, Zaman Gazetesi'ne kayyum atanması, Yayın yasakları ve Hikmet Çetinkaya ile Ceyda Karan'a hapis cezası verilmesiydi. Bu olayların hepsini kaynak belirterek ve tarafsız bil dille yazdım. Gazetenin tasarımları için de Ali Özdoğan'dan yardım aldım. Sonuç olarak
Etkinliğin hazırlık süreci nasıldı? Bu süreçte neler yaptın?: 
Bu etkinliği yaparken amacım, tarafsız ama biraz da didaktik bir şekilde, insanlarda Türkiye'nin basın özgürlüğündeki durumu hakkında farkındalık oluşturmaktı. Ulusal yönetimden logo kullanımı konusunda izin alamadığımız için gazeteyi sunamadık ama en azından elimizde böyle bir materyal oluştu.
Etkinlikle alakalı herhangi bir sorun ile karşılaştın mı? Eğer karşılaştı isen bu sorunun/sorunların üstesinden nasıl geldin?: 
Dekanlıktan gazeteyi asmak için izin almamız 2 gün sürdü ama alabildik. Ancak gazetemizin içeriği "siyasi" bulunabileceği sebebiyle ulusal yönetimden logo kullanımı konusunda izin alamadık ki yazdığım her şey tarafsız ve kaynağı açıktı. Bir de bu etkinliği çok kısa sürede hazırladığım için hazırlık aşamasında rol alma şansını üyelere yeterince sağlayamadım.
Eklemek istedikleriniz: 
Kurumumuzun kimliğine saygı duyuyorum ve inanıyorum ki bu kimliği oluşturan şey bizlerin emekleridir. Ben hazırladığımız materyalin hiçbir şekilde siyasi içeriğe sahip olmadığını ve tarafsız olduğunı düşünüyorum. Bizler insan hakları savunucuları olarak zaten sadece insanlığın tarafında oluruz. Bu bağlamda insan haklarını etkileyen her şey ilgi alanımızdadır. Gazetemizde geçen konulatın kaynağı tarafsız kurumlardır. Basın özgürlüğünü etkileyen olaylar siyaset değil insan haklarıyla ilgilidir. Ancak bu ayrımı iyi yapabilirsek savunucuk konusunda yol alabiliriz. Daha özgür ve barış dolu bir dünya dileğiyle, saygılar. Not: tasarım için Ali Özdoğan'a teşekkür ederim.