Abant TÖB, Kadın İsterse, Mart 2015

Ad Soyad: 
Cerennaz Yolaçık
Görev: 
LORP
Etkinlik Türü: 
Dünya Kadınlar Günü
Yerel Birlik: 
Abant İzzet Baysal Üniversitesi TÖB
Yıl: 
2015
Ay: 
Mart
Etkinliği kısaca anlatır mısınız?: 
Etkinliğinizi kısaca anlatınız. Fakültemizde ‘’Kadın İsterse…’’ temalı bir kutu yaptık ve fakültemizdeki öğrencilerin, hocaların, çalışanların yazdığı notları topladık. Bunun yanı sıra kantinden alınan tüm şeylerin (kahve, su, bisküvi…) üstüne kadınlara söylenmiş sözlerin yazılı olduğu post-itleri yapıştırdık. Özgecan Aslan için bir köşe oluşturduk. Ulusal takımın hazırladığı afişleri ve kendimizin kullanmak istediği fotoğrafları, afişleri fakültemize astık. İlk Türk kadınlarının fotoğraflarının olduğu ve görevlerinin yazdığı kartondan piramitleri kantin masalarına yerleştirdik. Bu piramitler Çanakkale TÖBün hazırladığı ve bizim de kullandığımız afişle paraleldi. Etkinliğimizin bir diğer aşamasında ise şehir merkezindeydik, bu aşamayı Toplum Gönüllüleri Vakfı ile gerçekleştirdik. Hazırladığımız kartondan yoncalara, kurdeleyle kadınlara özür ve teşekkür cümleleri bağladık ve kadınlara dağıttık. Kadına şiddete dikkat çekmek amacıyla hazırladığımız afişleri ve yazıları ağaçlar arasına bağladığımız iplere astık. Bu afişler oldukça dikkat çekti, farkındalık yaratmak anlamında katkısının büyük olduğunu düşünüyoruz. İnsanları emekçi kadınlar gününün çıkış noktası ve kadınlarımızın önderlik ettiği konularda bilinçlendirdik. Bunların yanı sıra ulusalda düzenlediğimiz kadınlar günü videosuna katılım gösterdik.
Bu etkinliği yaparken amacınız, ulaşmak istediğiniz şeyler nelerdi ve gerçekleştirebildiniz mi?: 
Bu etkinliğimizde kadına dair yaşanan kötü olaylara yer verirken daha çok kadınların güçlü yönlerini vurgulamayı amaçladık. Amacımızı gerçekleştirebildik mi tam olarak emin değilim aslında, acı olaylar insanların akıllarında daima daha fazla kalıyor. Ülkemizde kadına dair yaşanan sayısız olumsuz durum göz önünde bulundurulunca vurgulamaya çalıştığımız güzel şeyler bi' adım arkada kaldı.
Etkinliği gerçekleştirirken yaşadığınız zorluklar nelerdi?: 
Fakülte sekreteri kantinde masalara koyduğumuz piramitleri el broşürü olduğu iddiasıyla toplatmış, üstüne izin almadığımızı söylemiş. Dekan yardımcısı ile sabahtan görüşmüş olduğumuz ve gerçekleştirilen etkinlik bilgisi dahilinde olduğu için çözümlememiz zor olmadı.
Eklemek istedikleriniz: 
https://www.facebook.com/media/set/?set=oa.794233010625485&type=1