Abant TÖB, / The World Is Changed By Your Example, Aralık 2014

Ad Soyad: 
Cerennaz Yolaçık
Görev: 
LORP
Etkinlik Türü: 
Dünya İnsan Hakları Günü
Yerel Birlik: 
Abant İzzet Baysal Üniversitesi TÖB
Yıl: 
2014
Ay: 
Aralık
Etkinliği kısaca anlatır mısınız?: 
''Benim için hak...'' temalı bi' kutu oluşturduk ve insanların cümleyi tamamlamalarını istedik, düşüncelerini yazdılar ve kutumuza attılar. İnsanlara bugünden hatıra kalması için, üzerinde ''adalet, vicdan, umut, eşitlik, hak, sevgi, barış'' yazılı küçük eller yaptık ve yakalarına takmalarını istedik. Bu ellerin büyük boylarını fakültemizin çeşitli yerlerine astık. Yerelimizle anılan post-it etkinliğini gerçekleştirdik; Hadis-i şeriften anonime, Bob Dylan'dan Cenap Şahabettin'e, Dante'den Fuzuli'ye... Birçok yerden, kişiden; insana dair söylenmiş sözler yazdık ve sağlık yemekhanesindeki suların üstüne yapıştırdık. Son olarak da Abant TÖB Scorp Çalışma Kolu olarak hazırladığımız, üzerinde en çok bilinen haklarımızın ve daha kıyıda köşede kalmış haklarımızın da yazılı olduğu broşürlerimizi fakültemizde, kampüste, şehirdeki kafe ve restaurantlarda, yurtlarda dağıttık.. Biz Dünya İnsan Hakları Gününde insanlara haklarını hatırlattık, bilmediklerini göstermeye çalıştık; insanlara biraz da olsa umut, sevgi, barış dağıttık.
Bu etkinliği yaparken amacınız, ulaşmak istediğiniz şeyler nelerdi ve gerçekleştirebildiniz mi?: 
“Haklarımızın ne kadar farkındayız ?” teması üzerinden yola çıkarak farkındalık yaratmayı amaçladık. Aldığımız geri dönütlere bakarak söylüyorum ki farkındalık yaratmışız, insanların aklında bi' şeyler bırakabilmeyi başarmışız.
Etkinliği gerçekleştirirken yaşadığınız zorluklar nelerdi?: 
Fakültemizde genel olarak bi’ afiş asma problemi yaşıyorduk; ancak çözümledik. Karşılaştığımız çok büyük problemler olmadı.
Eklemek istedikleriniz: 
https://www.facebook.com/media/set/?set=oa.748542325194554&type=1 https://www.facebook.com/video.php?v=950257755002147&video_source=pages_finch_thumbnail_video https://www.facebook.com/video.php?v=949734685054454&video_source=pages_finch_thumbnail_video