Acıbadem TÖB- Karanlıkta Diyalog etkinliği-2015

Ad Soyad: 
Şeyda Büyük
Görev: 
Lorp
Etkinlik Türü: 
Uluslararası Engelliler Günü
Yerel Birlik: 
Acıbadem Üniversitesi TÖB
Yıl: 
2015
Ay: 
Aralık
Etkinliği kısaca anlatır mısınız?: 
Acıbadem tıp fakültesi öğrencileri olarak 08.12.2015 tarihinde Gayrettepe metro istasyonunda bulunan Karanlıkta Diyalog etkinliğine gittik. Bu etkinlikteki amacımız 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde birazda olsa görme engelli vatandaşlarımızın yaşadıkları sorunları anlamak ve onlara acaba nasıl yardımcı oluruz gibi birkaç sorumuza cevap bulmaktı. Karanlıkta Diyalog sergi alanını gezerken aslında görme yeteneğinizin kaybolurken diğer duyu organlarınızın geliştiğini, duyma ve dokunma yetinize daha çok güvendiğinizi birebir hissetme şansı yakalıyorsunuz. Tamamen karanlık bir ortamda geçen etkinlikte İstanbul’da bir görme engelli vatandaşın yaşayabileceği günlük sorunları tek tek tecrübe ettik. Park alanında yürüyüşten başlayıp, taksimde gezdik karşıdan karşıya geçmeye çalıştık, vapura bindik ve bir kafede yiyecek sipariş edip sohbet ettik
Bu etkinliği yaparken amacınız, ulaşmak istediğiniz şeyler nelerdi ve gerçekleştirebildiniz mi?: 
Etkinlik sonrası herkesin bu konu hakkında düşünmesini sağladık. Halk sağlığı ve İnsan Hakları ve Barış çalışma kolunun ortaklaşa düzenlediği bu etkinlik amacına ulaşmış oldu. Katılımın oldukça fazla olduğu etkinlikte geri bildirimlerde gayet güzeldi.Amacına ulaşan bir etkinlikti.
Etkinliği gerçekleştirirken yaşadığınız zorluklar nelerdi?: 
Etkinlikte karanlığa alışmakta güçlük yaşadık.klostrofobisi olan arkadaşlarımız biraz güçlük yaşadılar . Ama yanımızdaki rehberler bu durumların üstesinden gelmemize yardım etti.
Eklemek istedikleriniz: 
Herkese şiddetle tavsiye edilir :)