Afyon Kocatepe TÖB,Beyaz Baston Haftası "Benim Gözümden" Etkinliği, Ocak 2016

×

Hata mesajı

Deprecated function: _menu_load_objects() (/home/egemense/public_html/includes/menu.inc dosyasının 579 satırı) içinde The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls.
Ad Soyad: 
Berker Atay CAN
Görev: 
LORP
Etkinlik Türü: 
Uluslararası Engelliler Günü
Yerel Birlik: 
Afyon Kocatepe Üniversitesi TÖB
Yıl: 
2016
Ay: 
Ocak
Etkinliği kısaca anlatır mısınız?: 
Etkinliğimizi Afyon Kocatepe Tıp Fakültesi 'nin Yeşil Salonu 'nda gerçekleştirdik. Etkinliğimiz Dekanımız, Dekan Yardımcımız, Kulüp Danışman Hocamız, Öğretim Görevlilerimiz, 6 Nokta Körler Derneği Afyon Şubesi Başkan Yardımcısı, yine 6 Nokta Körler Derneği 'nden gelen görme engelli bireyler, 25 Scorp Gönüllüsü ve 150 kadar katılımcı eşliğinde gerçekleşti. Etkinliğimiz Kulüp Başkanımızın, Dekanımızın, Kulüp Danışman Hocamızın ve benim günün anlam, önemini belirten açılış konuşmalarımızla başladı. Ardından Beyaz Baston 'un tarihini anlatan küçük bir konuşmam oldu. Daha sonra "Görme Engelli Bir Kız Çocuğunun Kaleminden" adlı yazının okunmasıyla konu ile alakalı çeşitli videoların gösterimi yapıldı. Etkinlik belgesel niteliği taşıyan Türk engelli ailelerle röportajlardan oluşan ve ailelerin hayatlarını anlatan "Dehlizden Doğan Güneş" adlı videonun gösterimiyle devam etti. Hemen ardından 5 yaşında hiper tansiyon sonucu görme yetisini kaybeden Afyon 6 Nokta Körler Derneği Başkan Yardımcısı Hakan Erdoğan Kendi hayatından kesitlerle onlara yapılan yanlışlardan, doğru bilinen yanlışlardan, dikkat etmemizi istedikleri noktalardan teknolojik aletleri kullanma şekillerinden(günlük hayattan nasıl kopmadıklarından) bahsetti. Tüm katılımcılara Beyaz Baston 'lar, Kabartmalı Brail alfabesi ile yazılmış kağıtlar, para tanıma aletleri ve çeşitli günlük kullanım araçları dağıtılarak katılımcıların engelli araç ve gereçlerini tanımaları sağlandı. Etkinliğimizin Konferans Salonundaki kısmı Hakan Bey 'in Soru ve cevap bölümünden sonra benim kapanış konuşmamla sona erdi. Etkinliğimizin 2. aşaması Konferansın ardından Hocalarımızın ve arkadaşlarımızın katılımında okulumuzun içerisindeki sarı çizgilerde katılımcıların gözleri bağlı bir şekilde Beyaz Baston yardımı ile yürümeye çalışmaları şeklinde devam etti. Dekanımız, ilgisini çok çeken bu etkinliğimiz sonrasında Kulübümüzü temsilen beni ve başkanımızı; 6 Nokta Körler Derneği temsilcilerini odasında ağırladı. Fakülte ve geleceğin doktorları olarak görme engelli bireyler için neler yapabileceklerimizi konuştuk.
Bu etkinliği yaparken amacınız, ulaşmak istediğiniz şeyler nelerdi ve gerçekleştirebildiniz mi?: 
Amacımız görme engellilere yapılan yanlışlara dikkat çekerek insanların daha duyarlı olmasını sağlamaktı. Katılımcılardan aldığımız geri bildirimlere dayanarak amacımıza ulaştığımızı söyleyebilirim.
Etkinliği gerçekleştirirken yaşadığınız zorluklar nelerdi?: 
Yaşadığımız tek zorluk insanların ilgisini çekmekti. Etkinlik zamanında 3 dönemin sınavı olması dolayısı ile katılım istediğimiz sayıya ulaşamadı.
Eklemek istedikleriniz: 
Yarınlarımızı güzelleştirmek için herkes küçük te olsa bir şeylerin ucundan tutmalı.
Resimler: