İNSANLIĞIN KANAYAN YARASI

İNSANLIĞIN KANAYAN YARASI

Kadınlar, kadınlarımız… Kimi zaman bir hekim, bir öğretmen, bir avukat, bir öğrenci; kimi zaman ise bir anne, bir kız, bir kardeş, bir eş… Kadınlarımız ve erkeklerimizin gerek sosyal gerekse iş hayatında birlikte, omuz omuza yürümesi gerekirken, bugün geldiğimiz nokta gerçekten içler acısı. İnsanlığın kanayan bir yarası, kadına yönelik şiddet, her geçen gün daha da artıyor. 2008 yılında şiddetten hayatını kaybeden kadınlarımızın sayısı 66 iken 2015 yılında bu sayı 255’e ulaştı.

Türkiye’de kadınların %38’i yaşamlarının herhangi bir evresinde fiziksel veya cinsel şiddete maruz kalıyor. Eğitim düzeyi fark etmeksizin birçok erkek eşine, sevgilisine, kız kardeşine veya kızına gerek sözlü gerekse fiziksel şiddet uyguluyor. Daha da kötüsü her insanın varlığının bir gereği olan YAŞAMA HAKKI kadınların elinden alınıyor, kadınlar öldürülüyor. Kadına şiddet sonucu hayatını kaybeden her kadınla birlikte aslında İNSANLIK ölüyor, BİZ ölüyoruz.

Geçtiğimiz günlerde bir acı haberle daha sarsıldık. Op. Dr. Aynur Dağdemir, Samsun’da görevi başında maruz kaldığı saldırı sonucu hayatını kaybetti. O bir ANNEydi. O insanları tedavi eden, hayatlarını kurtaran, kendini buna adamış başarılı bir HEKİMdi. O ayakları yere sağlam basan, güçlü bir KADINdı. Ve o da şu ana kadar şiddet sonucu hayatını kaybeden yüzlerce kadın gibi arkasında derin izler bırakarak aramızdan ayrıldı.

Neden!” diye haykırmadan edemiyor, bu acı gerçekleri kabul etmekte güçlük çekiyor insan. Daha ne kadar devam edecek bu acı kayıplar? Ne zaman kadına şiddet haberleri değil de kadınların başarı haberlerini okuyacağız gazetelerde? Durun ve düşünün: Kadınlarına gereken değeri vermeyen, onları küçük gören ve onların maruz kaldığı her türlü şiddete sessiz kalan bir toplum, ne kadar gelişebilir; bırakın gelişmeyi ne kadar ayakta kalabilir? Bu gidişata dur demek, kadına şiddete engel olmak ve kadının toplumda hak ettiği yere gelmesine katkı sağlamak bizim elimizde. Yeter ki duyarsız kalmayalım ve kadına şiddeti insanlığın kanayan yarası olmaktan çıkaralım.

Şiddet sonucu hayatını kaybeden tüm kadınlarımızı saygıyla anıyoruz.

Esra TEMEL

Trakya TÖB LORP