KÜÇÜK OMUZLARDA BÜYÜK YÜKLER

KÜÇÜK OMUZLARDA BÜYÜK YÜKLER

Iqbal Masih,Pakistanlı Sonia,Sudanlı Somar,Adanalı Ahmet…ÇOCUK İŞÇİLER…

Bu kadar zıt iki kelime nasıl bir araya gelebilir ki ! Daha 4-5 yaşındaki bir çocuğun 14-15 saat çalışmak ZORUNDA olması.. Birçok ülkede bu şekilde çalıştırılan milyonlarca çocuk var.

Çocuk işçi deyince akla gelen ilk isim ; Iqbal Masih’ten bahsetmek istiyorum sizlere .1983’te Pakistan’da doğdu.Diğer yaşıtları gibi o da 4 yaşında bir fabrikaya satıldı.Halıların kalitesi için havasız odalarda,zincirlenerek saatlerce halı dokumak zorundaydılar.Onların parmakları bu iş için çok değerliydi;çünkü küçücüktü.Iqbal 10 yaşında olmasına rağmen 27 kiloydu.İstenen de buydu.Yemek az verilirdi küçük kalsınlar diye.

Iqbal haklarının olduğunu ve zorla çalıştırılamayacağını öğrenince büyük bir ceseratle, işçi hakları derneklerinden biri ile konuşup yardım istedi.Arkasındaki destek ile fabrikadaki arkadaşlarını kurtardı.Bu şekilde başka fabrikalara da girip, yaşıtlarına “Siz Özgürsünüz, Kimse Sizi Burada Tutamaz.Benimle gelin!” diyordu.Git gide medyada ilgi odağı haline geldi.Reebok İnsan Hakları ödülüne layık görüldü.Bu kadar göz önünde olması onun sonunu hazırladı aslında. Halı mafyaları ve tefeciler onu daha iyi tanımaya başladı.Açık hedef haline gelmişti.Artık daha fazla KÜÇÜK IQBAL’den korkmak istemiyorlardı. Köyünde kuzeniyle bisiklet sürerken katledildi.Katil,olay,yaptıranlar… hepsi örtbas edildi. Tefeciler rahatlamıştı güya. Fakat Iqbal’in bütün dünyada bıraktığı etkiyi fazla küçümsemişlerdi. Onun hayatına dokunduğu çocuklardan Craig Kielburger, Free The Children derneğini kurdu. Aslında rahat bir hayatı olmasına rağmen Iqbal onu çok etkilemişti.

Iqbal avukat olmak istiyordu. ”Henüz kendini savunamayacak kadar küçük olan, seslerini çıkartmaya bile korkan dostlarımın haklarını savunmak istiyorum” demişti. Bu kocaman yürekli çocuğun bir hayali de çocuk işçilerin sığınıp, eğitim alabilecekleri okul ve yurt yaptırabilmekti. Çocuk Hakları adına önemli katkıları olan bir ÇOCUKtu.

Geçenlerde okuduğum bir yazıdan da bahsetmek istiyorum . İsviçre,Alpler,Heidi.. ÇIPLAK AYAKLI HEIDI. İsviçre’nin 1900’lerin başındaki çocuk işçi skandalını yansıtan, çocuk işçileri(verdingkindern) temsil eden bir figürmüş Heidi.Ailelerin yanına verilen çocuklar sabahın dördünde kalkıp işe başlar, ahırda yaşarmış.İç çamaşırı olmaz,hasta olsa doktora gidemezmiş.Yemeği suya batırarak yedikleri ekmekmiş.Kendinden 1-2 yaş küçük çocuklara bakıcılık yapar, okula götürüp getirirlermiş. O zamanlar şekilde yaşayan çocuklar şimdi yetkililerden özür bekliyor.

Çocukları işçi olmaya iten sebepler çok fazla. Eğitimsizlik, boşanma ve ölüm ile aile parçalanması, köyden kente göç, yoksulluk, sosyal destek sisteminin zayıflığı, koruyucu ve önleyici sosyal hizmetlerin yetersiz oluşu, yasaların yeterince ve etkin alarak uygulanamaması gibi nedenlerle çocuklarla çalışmak zorunda kalıyor.

Gündağ Kübra ATAGÜN

Akdeniz TÖB