Trakya'dan Haber Var

Trakya’dan Haber Var

İnsan hakları ne de geniş bir kavram… Doğmakla başlayan serüvenimizin içinde haklar, hakların getirdiği sorumluluklar derken hayatımız her alanında yer alıyorlar. Trafikte sağlıklı bir şekilde yolculuk etmekten tutun da kütüphanede sessizliğin korunmasını beklemek bile bir hak. Tarihte güçsüz görünenlerin ezilmesi, kölelik sistemleri, toplumun sınıflara bölünmesi, devletlerin baskıcı bir anlayışla yönetilmeleri gibi birçok insanlığa aykırı durum ortaya çıkmıştır. 1215’te Magna Carta ile başlayan özgürlük, eşitlik gibi kavramlar 1789’da Fransız Devrimi ile pekişmiş ve yayılmış; 2.Dünya Savaşı’nın ağır etkilerinden sonra tekrar gündeme gelmiş ve Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu tarafından 1948’de İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nde gerçek yerini almıştır.

İnsan hakları adına imzalanmış temel belgelerin başında yer alan bu bildirgenin imzalandığı tarihi her yıl 10 Aralık’ta kutluyoruz ve insan haklarını savunuculuğunu yapma şevkimiz de her geçen yıl katlanarak artıyor. Trakya Tıp Öğrencileri Birliği olarak bu yıl başta SCORP olmak üzere herkesi ilgilendiren bu anlamlı günde insan haklarının temelini atan ve hala bu konuda ciddi çalışmalar yapan bir otorite olan Birleşmiş Milletler’i etkinlik merkezimize oturttuk. Geçen yıl düzenlemek isteyip çeşitli olumsuzluklar nedeniyle gerçekleştiremediğimiz konferansımızı bu yıl gerçekleştirebilmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Birleşmiş Milletler Koordinasyon Ofisi Müdürü Sn. Halide Çaylan davetimizi kırmayıp 10 Aralık’ta bizlerle birlikteydi ve hem kendisiyle tanışma şerefine nail olduk hem de derin bilgi ve deneyimlerini bizzat kendisinden dinleme fırsatı bulduk. Fakültemizde çok değerli bir hocamız sayesinde kendisiyle aylar öncesinden irtibata geçtik ve konferansımız için çalışmalara başladık. Halide Hanım’ın çalışma yoğunluğu, yürüttüğü proje ve toplantılar nedeniyle tarih saat gibi konularda belirsizlikler, değişiklikler yaşadık ancak kendisi bize kırmadı ve tüm yoğunluğun arasında Edirne’ye geldi kendisine buradan da teşekkürlerimi sunmadan geçemeyeceğim.

Konferansımızda hak kavramının ortaya çıkışı, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi, insan haklarının Türkiye’de ve dünyadaki durumu, Birleşmiş Milletler’in bu konudaki duruşu ve vizyonu gibi konular ele alındı. İnsan haklarının tam içinden ve alanında uzman bir kişiden bu konuları dinlemek bakış açımızı genişletti, konu hakkında bildiklerimizi pekiştirdi. Farklı fakültelerden birçok öğrenciye ulaşmanın yanısıra hekim, avukat gibi farklı meslek gruplarından kişilere de ulaştık. Olumlu geri bildirimler aldık ve bu anlamda etkinliğimizin amacına ulaştığı kanısındayım.

Etkinliğimizi anlatma ve paylaşma fırsatı bulduğum için SCORP ailesine çok teşekkür ederim. İyi ki bu ailenin içindeyim, daha güzel etkinlikler yapmak ve paylaşmak dileğiyle… 

 

Esra TEMEL

Trakya TÖB LORP