YERALTI İŞÇİLERİ: MADENCİLER

YERALTI İŞÇİLERİ MADENCİLER

Anayasamızda ‘Çalışma, herkesin hakkı ve ödevidir. Devlet, çalışanların hayat seviyesini yükseltmek, çalışma hayatını geliştirmek için çalışanları ve işsizleri korumak, çalışmayı desteklemek, işsizliği önlemeye elverişli ekonomik bir ortam yaratmak ve çalışma barışını sağlamak için gerekli tedbirleri alır’ der. Peki bu madde ne ölçüde uygulanıyor ya da yeterli mi çalışanı korumak için?

Türkiye’deki büyük maden kazaları verileri :

1983 Armutçuk grizu faciası(103 ölü)

1990 Amasya grizu faciası(68 ölü)

1992 Kozlu grizu faciası(263 ölü)

1995 Yozgat-Sorgun grizu faciası(38 ölü)

2010 Balıkesir-Odaköy grizu faciası(17 ölü)

2014 Soma kömür madeni faciası(301 ölü)

2014 Karaman-Ermenek maden faciası(18 ölü)

Yeterliymiş gibi durmuyor değil mi?Bu kadar insanın ölmesine sebep olacak kadar ihmalkâr, umursamaz, vicdansız, aç gözlü olmak…

Her büyük kaza sonrası MİLLİ YAS-İSYANLAR-YÜRÜYÜŞLER-YASA DEĞİŞİKLİĞİ oluyor. Fakat başka kazaları engelleyici önlemler yine yok. Engellemek ve korumak değil de ortalıkta suçlu aramaya çalışmak, kaza sonrası yaptırımları artırmak önemli bizim için. Yeni facialara kucak açmaktan geri durmuyoruz.

Soma’da 13 Mayıs 2014’te meydana gelen kazada 301 madencimizi kaybettik. Yetim kalmış 432 çocuk, dul kalmış 255 kadın… Sonuçlara odaklanıyorsak sadece; evet sonuç bu.

Sadece Türkiye’de değil dünyanın her yerinde maden işçiliği, riskleri büyük bir iş. Yüzlerce maden işçisi hayatını kaybediyor, sakat kalıyor.

Bugün 4 Aralık DÜNYA MADENCİLER GÜNÜ.

Her gün ölebilirim korkusu ile ailelerinden helallik isteyerek işe giden madencilerimizin yaşama haklarının ihmal edildiği gerçeğiyle yaşadığımız bir madenciler günü(!) daha…

Gündağ Kübra ATAGÜN

Akdeniz TÖB