Bülent Ecevit TÖB, Kanser Farkındalık Etkinliği, Şubat 2016

Ad Soyad: 
Berke Nur ERGÜ
Görev: 
LORP
Etkinlik Türü: 
Uluslararası Engelliler Günü
Yerel Birlik: 
Bülent Ecevit Tıp Öğrencileri Birliği
Yıl: 
2016
Ay: 
Şubat
Etkinliği kısaca anlatır mısınız?: 
Zonguldak'taki avmde, Scoph takımındaki arkadaşların da desteğiyle 'Kanser Farkındalık Etkinliği' gerçekleştirdik. Evimizdeki kanserojenlerden farklı kanser türlerine ve korunma yollarına kadar bir çok konuya değindiğimiz etkinliğimizde bir de küçük anket çalışması yaptık. İnsanlara ''SGK’nın akciğer kanseri hastalarının ilaç parasını ödemek için ‘hiç sigara kullanmama’ şartı koşması hakkında neler düşünüyorsunuz?'' diye sorduk. 84 kişinin katılımıyla gerçekleşen sonuçlara göre: -Doğru bulan 34 kişiden 22 tanesi sigara kullanmıyor, 29 tanesi erkek -Yanlış bulan 50 kişiden 28 tanesi sigara kullanmıyor, 27 tanesi erkek (Bu istatistik sonuçlarını farklı kombinasyonlarda çoğaltabiliriz. Kadın erkek ayrımı yapmamın sebebi toplumsal cinsiyet faktörünün verilen cevap üzerinde etkili olup olmayacağını görmekti.)
Bu etkinliği yaparken amacınız, ulaşmak istediğiniz şeyler nelerdi ve gerçekleştirebildiniz mi?: 
Amacımız insanları farklı kanser türleri ve korunma yolları hakkında bilgilendirmekti. Aynı zamanda evdeki kanser yapıcı maddelere karşı dikkatli olmaları konusunda halkı uyarmak ve ürün içeriklerini okumaları için yardımcı olmak istedik.
Etkinliği gerçekleştirirken yaşadığınız zorluklar nelerdi?: 
Zararlı ürün içeriklerinin çok çeşitli olması bizi biraz zorladı.
Eklemek istedikleriniz: 
Kanserin yaygın bir hastalık olduğunu bilmek farklı bir şey, avmde yanımıza uğrayan insanların büyük bir çoğunluğunun kanser hastası olduğunu/ kanseri atlattığını söylemesi çok farklı bir şeydi.
Resimler: