Celal Bayar TÖB, Irk Ayrımı ile Mücadele Günü, Mart 2016

Ad Soyad: 
Göktürk Keleş
Görev: 
LORP
Etkinlik Türü: 
Diğer
Yerel Birlik: 
Celal Bayar Üniversitesi TÖB
Yıl: 
2016
Ay: 
Mart
Etkinliği kısaca anlatır mısınız?: 
Etkinliğimiz, 21 Mart Uluslararası Irk Ayrımı ile Mücadele Günü nedeniyle 25 Mart Cuma günü, Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Dönem 1 amfisinde "The Help" adlı filmin gösterilmesi, ırk ayrımcılığı ve ırk ayrımı ile mücadele hakkında bilgilendirmeleri içermekteydi.
Bu etkinliği yaparken amacınız, ulaşmak istediğiniz şeyler nelerdi ve gerçekleştirebildiniz mi?: 
Bu etkinliği gerçekleştirirken amacımız, ülkemizde ve dünyada yaşanan sorunlar arasında belki de en önemlilerinden biri olan ırk ayrımcılığına dikkat çekmek ve bu konuda bir fikir edinmek adına seçtiğimiz "The Help" adlı filmin de yardımıyla fikir alışverişinde bulunmaktı. İnsanların dış görünüşlerinin, konuştukları dillerin, inandıkları dinlerin farklı olmasının dünya üzerinde yaşayan bütün insanların eşit olduğu gerçeğini değiştirmediğini, sırf bu farklılıklar yüzünden yapılan ötekileştirmelerin, hakaretlerin ve küçük düşürmelerin insanlığa yapılan büyük birer darbe olduğunu bir filmle destekleyerek anlatmayı hedefledik. Filmden sonra katılanların fikirlerini sorduğumuzda hedefimize ulaşmış olduğumuzu ve bir bilinç yarattığımızı gördük.
Etkinliği gerçekleştirirken yaşadığınız zorluklar nelerdi?: 
Etkinlik sırasında yaşadığımız tek zorluk, ırkçılık nedeniyle işlenen suçları eksiksiz ve açık bir şekilde içeren bir filmin gösteriminin sakıncalı olarak görülmesiydi bu nedenle filmimizin "The Help" olmasına karar verdik.
Eklemek istedikleriniz: 
Irk ayrımcılığının ve ırkçılık yüzünden işlenen suçların bir an önce son bulmasını diliyoruz.