Ege TÖB, 21 Eylül Dünya Barış günü Videosu: "Yurtta barış, dünyada barış."-"Peace at home peace in the world.", Eylül 2016

Ad Soyad: 
İdil KINA
Görev: 
LORP
Etkinlik Türü: 
Proje
Yerel Birlik: 
Ege Üniversitesi TÖB
Yıl: 
2016
Ay: 
Eylül
Etkinliği kısaca anlatır mısınız?: 
21 Eylül Dünya Barış Günü için Dünyanın farklı yerlerinden ve farklı kültürlerden katılımcıların kendi ana dillerinde Mustafa Kemal ATATÜRK'ün sözü: "Yurtta barış, dünyada barış."ı söyledikleri bir video oluşturduk. Katılımcıların çoğuna ben SCORP Camp Lithuania aracılığıyla ulaştım, diğerlerine ise takımımız üyelerinin sosyal çevreleri aracılığıyla ulaştık. Katılımcılara, videoyu dünya barış günü için, Ege İnsan hakları ve Barış kolu olarak hazırladığımızı, söylemelerini istediğimiz sözün Mustafa Kemal ATATÜRK'e ait olduğunu ve böyle bir günde bu mesajı paylaşmak istiyorlarsa videoya katılabileceklerini belirterek kendilerini çektikleri videoları bize göndermelerini istedik. Sonuç olarak, 14 farklı dil, 20 farklı ülke ve 100'den fazla katılımcıdan içeren çekimleri birleştirerek videomuzu oluşturduk. Videomuzun başında 21 Eylül'ün Dünya Barış günü olduğunu ve sonunda da verilen "Yurtta barış, dünyada barış." mesajının Mustafa Kemal ATATÜRK'e ait olduğunu belirttik. 21 Eylül 2016'da da videoyu yerelimizin YouTube ve Facebook sayfalarından yayımlayıp SCORP Facebook gruplarında da paylaştık. YouTube'daki videonun bağlantısı: https://www.youtube.com/watch?v=_Xh9VfGjKMQ
Bu etkinliği yaparken amacınız, ulaşmak istediğiniz şeyler nelerdi ve gerçekleştirebildiniz mi?: 
Etkinlikteki amacımız Dünya Barış Gününde, insanları tek çatı altında toplayıp dünyaya, barış istediğimiz mesajını vermekti ve aynı zamanda insanlara Atatürk'ün 85 yıl önce bu mesajı verdiğini gösterip Atatürk'ü tanıtmaktı. Genel olarak katılımcılardan gördüğümüz ilgi, izleyicilerden aldığımız yorumlar ve öz değerlendirmemiz sonucu etkinliğin amacına ulaştığını düşünüyorum.
Etkinliği gerçekleştirirken yaşadığınız zorluklar nelerdi?: 
Video düzenleme konusunda kapsamlı programlara hakim olmadığım için ve bayram dolayısıyla bana yardımcı olabilecek arkadaşlarım uzak kaldığım için videoyu daha basit bir programla düzenlemem gerekti bu da uygulayabileceğim şeyleri kısıtladı. Bir de "deadline" vermeme rağmen videoların toplanması biraz gecikti.
Eklemek istedikleriniz: 
Fikrimi hayata geçirmede Yardımcı olan herkese teşekkür ederim. Ali Özdoğan ve Hüseyin Aybar'a videoyu düzenleme konusundaki yardımları için, Buse Ertabaklar, Bilgen Bahşi ve Işıl Küçüka'ya katılımcı bulma konusundaki yardımları için ve: Maha Rehman, Moa Dahlberg, Ramon Delp, Olga Axell, Beatrice Passarani, Ilies Ben Ayed, Dilay Furat, Emanuale Sciacca ve Michela DiTomasso, Yiannis Poultsidis, Ibraheem Qaisi, Feyme'nin annesi, Leyla Holmes, Sneha Suhil, Martina Pintea, Feyme Zafer, Kelly Hiibue, Keidi Suusaar, Anu Pervelo, LiMSA, Katty Yanon, Kaan Ersoy, Yucely Beb, Xinru Tsai, Wenyu Hsu, Yaren Su Aydın, Tugay Alver, Ecem Alifeiz, Merve Kaynak, Işıl Küçüka'ya, Ve diğer tüm katılımcılara teşekkür ederim.