Ege TÖB - Ayrımcılık ve Ötekileştirme Üzerine Söyleşi

Ad Soyad: 
Ekin Kartal
Görev: 
LORP
Etkinlik Türü: 
Diğer
Yerel Birlik: 
Ege Üniversitesi TÖB
Yıl: 
2016
Ay: 
Mart
Etkinliği kısaca anlatır mısınız?: 
Uzun zamandır ayrımcılık kavramını konuşmak istiyorduk.Bunun için konuk olarak 'Herkes için kolay ve pratik Ayrımcılık, Ötekileştirme, Dışlama Rehberi' adlı kitabı yeni çıkmış olan N. Ekrem Düzen'i konuk olarak davet ettik. Onun çizdiği konular üzerinden ayrımcılık kavramını irdeledik. Yer yer bizim de uğradığımız ayrımcılıkları dile getirerek pratikte ayrımcılık konusuna da yer verdik. Irk ayrımcılığından homofobiye, toplumsal cinsiyet rollerinden hayvan haklarına kadar her türlü hak ve ayrımcılığın konuşulabildiği aktif katılımlı bir etkinlik oldu.
Bu etkinliği yaparken amacınız, ulaşmak istediğiniz şeyler nelerdi ve gerçekleştirebildiniz mi?: 
Amacımız bu kavramın derinlerine gidebilmek, ne şekilde maruz kaldığımızı ya da bazen yapabildiğimizi görmek ve nasıl baş edeceğimizi tartışmaktı. Amacımıza ulaştığımız fikrindeyim.
Etkinliği gerçekleştirirken yaşadığınız zorluklar nelerdi?: 
Reklamını doğru yapamadık. Bu neden kaçıran arkadaşlarımız oldu. Herkesin katılımcı olduğu ve konulara sınır getirilmeyen bir etkinlik olduğundan süreyi doğru ayarlayamadık. Beklediğimizden yaklaşık bir saat uzun sürdü. Bu nedenle araya bir mola koysak katılımcılar için daha iyi olabilirdi. Çoğu tartışma esnasında çiş molası vermek zorunda kaldı çünkü.
Eklemek istedikleriniz: 
Katılımın çok çeşitli olduğu bir etkinlikti, konuşmacımız konunun tam insanıydı ve ilgililerin katılımı daha çok olmalıydı diye düşünüyorum. Öncesinde toplantıda da bahsetmeme rağmen yakın yerellerden sadece bir katılımcımız oldu. Sosyoloji, psikoloji ve mühendisliklerden bile katılım sağlanmışken bir tıp öğrencileri birliği etkinliğine kalabalık tıp mevcudundan bu kadar az katılım olması motivasyonuma biraz zarar verdi.