Ege TÖB, Klişeler Sunumu, Mayıs 2016

Ad Soyad: 
İdil KINA
Görev: 
LORP
Etkinlik Türü: 
LGBTİ
Yerel Birlik: 
Ege Üniversitesi TÖB
Yıl: 
2016
Ay: 
Mayıs
Etkinliği kısaca anlatır mısınız?: 
Katılımcılara toplumsal cinsiyet ve cinsiyet rolleri üzerine bir sunum verildi. Sunum Siyah Pembe Üçgen Gönüllüsü arkadaşlarımız Yavuz ve Medusa tarafından verildi.Sunumun ilk kısmında, biyolojik cinsiyet, toplumsal cinsiyet, cinsiyet rolleri, cinsel yönelim ve cinsel kimlik vb. temel kavramlar katılımcılara açıklandı. Sunumun ikinci kısmında ise klişeler üzerinden LGBT+'ler hakkında doğru bilinen yanlışlardan örnekler verildi ve bu klişelerin neden oluştuğu, nelerden temel aldığı açıklandı. Son kısımda ise katılımcıların önceden verilen kağıtlara yazdığı sorular cevaplandı, bu kısımda Queer teoriden de bahsedildi. Genel olarak bakıldığında etkinliğin, katılımcılara konuyu farklı bakış açılarıyla ele alma fırsatı verdiği söylenebilir. Bence hem bilgilendirici hem de perspektif kazandırıcı bir etkinlik oldu.
Bu etkinliği yaparken amacınız, ulaşmak istediğiniz şeyler nelerdi ve gerçekleştirebildiniz mi?: 
Etkinlikteki amacımız katılımcıları bilgilendirmek ve farkındalık yaratmaktı. Onlara LGBTİ'ler hakkında toplum tarafından bizlere dayatılan şeylerin aslında ne kadar asılsız olduğunu, ön yargılara dayandığını ve ayrımcılık kültürüne ait olduğunu örneklerle göstermek istedik. Bunu başardığımızı düşünüyorum. Hem katılımcıların kendi sorularına cevap verildi hem de başkalarıyla paylaşabilecekleri bilgilere ve bakış açılarına sahip oldular.
Etkinliği gerçekleştirirken yaşadığınız zorluklar nelerdi?: 
Etkinliği hangi amfide yapabileceğimiz, elimizde olmayan nedenlerle biraz geç belli oldu bu nedenle etkinliği geç duyurabildik ama buna rağmen katılım sağlandı ve etkinliğin kendisi sorunsuz gerçekleşti.
Eklemek istedikleriniz: 
Siyah Pembe Üçgen Gönüllüleri Medusa ve Yavuza çok teşekkürler, ayrıca fikir ve organizasyon konusunda Şirin Ertuğrul ile Ekin Kartal'a teşekkür ederim.
Resimler: