Ege TÖB, Klişeler Sunumu, Mayıs 2016

Etkinlik Teması: 
LGBTi Sağlığı ve Hakları
Ay: 
Mayıs
Yıl: 
2016
Ad Soyad: 
İdil KINA
Yerel Birlik: 
Ege Üniversitesi TÖB
Görev: 
LORP
Etkinliğin amacını ve içeriğini bizimle paylaşır mısın?: 
Katılımcılara toplumsal cinsiyet ve cinsiyet rolleri üzerine bir sunum verildi. Sunum Siyah Pembe Üçgen Gönüllüsü arkadaşlarımız Yavuz ve Medusa tarafından verildi.Sunumun ilk kısmında, biyolojik cinsiyet, toplumsal cinsiyet, cinsiyet rolleri, cinsel yönelim ve cinsel kimlik vb. temel kavramlar katılımcılara açıklandı. Sunumun ikinci kısmında ise klişeler üzerinden LGBT+'ler hakkında doğru bilinen yanlışlardan örnekler verildi ve bu klişelerin neden oluştuğu, nelerden temel aldığı açıklandı. Son kısımda ise katılımcıların önceden verilen kağıtlara yazdığı sorular cevaplandı, bu kısımda Queer teoriden de bahsedildi. Genel olarak bakıldığında etkinliğin, katılımcılara konuyu farklı bakış açılarıyla ele alma fırsatı verdiği söylenebilir. Bence hem bilgilendirici hem de perspektif kazandırıcı bir etkinlik oldu.
Etkinliğin hazırlık süreci nasıldı? Bu süreçte neler yaptın?: 
Etkinlikteki amacımız katılımcıları bilgilendirmek ve farkındalık yaratmaktı. Onlara LGBTİ'ler hakkında toplum tarafından bizlere dayatılan şeylerin aslında ne kadar asılsız olduğunu, ön yargılara dayandığını ve ayrımcılık kültürüne ait olduğunu örneklerle göstermek istedik. Bunu başardığımızı düşünüyorum. Hem katılımcıların kendi sorularına cevap verildi hem de başkalarıyla paylaşabilecekleri bilgilere ve bakış açılarına sahip oldular.
Etkinlikle alakalı herhangi bir sorun ile karşılaştın mı? Eğer karşılaştı isen bu sorunun/sorunların üstesinden nasıl geldin?: 
Etkinliği hangi amfide yapabileceğimiz, elimizde olmayan nedenlerle biraz geç belli oldu bu nedenle etkinliği geç duyurabildik ama buna rağmen katılım sağlandı ve etkinliğin kendisi sorunsuz gerçekleşti.
Etkinlik fotoğraflarını/videolarını bizimle paylaşmak ister misin?: 
Eklemek istedikleriniz: 
Siyah Pembe Üçgen Gönüllüleri Medusa ve Yavuza çok teşekkürler, ayrıca fikir ve organizasyon konusunda Şirin Ertuğrul ile Ekin Kartal'a teşekkür ederim.