Ege TÖB, "MILK" Filminin Gösterimi, Mayıs 2016

Etkinlik Teması: 
LGBTi Sağlığı ve Hakları
Ay: 
Mayıs
Yıl: 
2016
Ad Soyad: 
İdil KINA
Yerel Birlik: 
Ege Üniversitesi TÖB
Görev: 
LORP
Etkinliğin amacını ve içeriğini bizimle paylaşır mısın?: 
17 Mayıs Homofobi ve Transfobi Karşıtlığı günü ve 22 Mayıs Harvey Milk gününü geride bırakırken "MILK" filminin gösterimini yaptık ve gösterimden sonra film ve işlediği konu, olayların tarihsel gelişimi ve filmdeki savunuculuk üzerine fikir paylaşımı yaptık. Film, Amerikalı bir azınlık hakları savunucusu, belediye meclis üyesi, Harvey Milk'in verdiği politik mücadeleyi anlatıyordu. Filmi Fakültemiz D amfisinde, yerel birlik toplantımızdan sonra, 24 Mayıs 2016 18.00-20.45 arası gösterip,tartışmasını yaptık.
Etkinliğin hazırlık süreci nasıldı? Bu süreçte neler yaptın?: 
Amacımız insanların filmi izleyip konu üzerine düşünmelerini sağlamaktı. Şimdi, katılımcı sayısı 10 civarıydı bu bağlamda filmi yeterince kişi izlememiş gibi oldu ama katılımcı sayısının az olması daha rahat bir ortam yarattı ve insanlar tepki ve düşüncelerini daha samimi bir şekilde dile getirebildiler. Yani katılanlar için verimli oldu. Ayrıyeten etkinlik geniş çaplara duyurulmuştu, gelmek isteyen çoğu kişi çeşitli sebeplerden gelemedi ama en azından insanlar etkinlikten ve bu filmin varlığından haberdar oldular.
Etkinlikle alakalı herhangi bir sorun ile karşılaştın mı? Eğer karşılaştı isen bu sorunun/sorunların üstesinden nasıl geldin?: 
Açıkçası tarihler bizi epey zorladı, zaten katılımın az olmasının önemli bir nedeni de dönem sonuna gelinmesi ve sınavların yaklaşmasıydı bunun dışında pek bir zorlukla karşılaşmadık.
Eklemek istedikleriniz: 
Filmi tedarik ettiği ve katılımcılara patlamış mısır ayarladığı için Ali Özdoğan'a teşekkür ederim. İzin alma sürecindeki emekleri için Tugay Alver ve Ecem Alifeiz'e teşekkürler. Bir de bu filmin gösterimi LORA adayı Emre Ağırbaşlı'nın yıllık planında da bulunuyordu, bu nedenle etkinliği planlarken ondan filmi kullanma konusunda onay alma ihtiyacı hissettim. Kendisi buna gerek olmadığını, filmi kullanabileceğimi belirtti. Anlayışı ve desteği için ona da teşekkür ediyorum.