Erciyes TÖB, Dünya Çocuk Hakları Günü, Kasım 2015

Ad Soyad: 
Fatma Genç
Görev: 
LORP
Etkinlik Türü: 
Dünya Çocuk Hakları Günü
Yerel Birlik: 
Erciyes Üniversitesi TÖB
Yıl: 
2015
Ay: 
Kasım
Etkinliği kısaca anlatır mısınız?: 
Erciyes TÖB olarak 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü'nün olduğu haftayı tam anlamıyla çocuklarla değerlendirdik. 18 Kasım'da yerelimizin Çilek ekibiyle birlikte Çocuk Hastanesi'nde miniklerimizle çeşitli oyunlar oynadık ve animasyon filmi izledik. 20 Kasım'da ise Kayseri'nin Hacılar ilçesinde ortaokul düzeyindeki çocuklara çocuk hak ve sorumluluklarını, akran zorbalığını eğlenceli bir sunumla anlattık. Karşılıklı diyaloglar ve eğlenceli videolarla geçen sunumumuzda hem bizler hem de çocuklar çok eğlendik. Bizlere yazdıkları geri dönütler sayesinde harika bir etkinlik olduğunu daha da iyi anladık. Sunum sonunda ikramlarımızın yanı sıra kendi yaptığımız ayraçları dağıttık.
Bu etkinliği yaparken amacınız, ulaşmak istediğiniz şeyler nelerdi ve gerçekleştirebildiniz mi?: 
İlk etkinliğimizde zamanının çoğunu hastanede geçiren ve çok sıkılan çocuklara farklı ve eğlenceli zaman geçirtmeyi amaçladık. Dünya Çocuk Hakları Günü'nde onları unutmak istemedik. Diğer etkinliğimiz olan ortaokuldaki etkinliğimizde belki de bilmedikleri birçok haklarından bahsettik ve onların haklarının daha farkında olmalarını amaçladık. Ayrıca haklarının yanında sorumluluklarının da olduğunu bilmeleri adına sunumumuzda sorumluluklara da yer verdik. Çocuk psikiyatri hocalarımızın da önerisi olan ve günümüzde maalesef çok fazla karşılaşılan akran zorbalığına da sunumumuzda değindik. Akran zorbalığının bir suç olduğunu, böyle bir şeyle karşılaştıklarında yalnız olmadıklarını ve bu durumda empati kurmanın gerekliliğini aşılamaya çalıştık. Sunum sonunda dağıttığımız kitap ayraçlarıyla da çocukları okumaya teşvik etmeyi amaçladık.
Etkinliği gerçekleştirirken yaşadığınız zorluklar nelerdi?: 
Sunumumuzu gerçekleştireceğimiz okulu bulmak konusunda başta biraz sıkıntı yaşadık. Çünkü izin almak konusunda zorlanacağımızı anladık. Sonrasında bir ilçe belirledik ve kaymakamlık bize çok yardımcı oldu. Hem okul hem çocuklar hem de biz çok memnun kaldık.
Eklemek istedikleriniz: 
İki etkinliğimiz de çok güzeldi. Umarım tüm etkinliklerimiz böyle güzel olur :)
Resimler: