Kadın Hakları Film Gösterimi

Ad Soyad: 
Ekin Kartal
Görev: 
LORP
Etkinlik Türü: 
Dünya Kadınlar Günü
Yerel Birlik: 
Ege Üniversitesi TÖB
Yıl: 
2016
Ay: 
Mart
Etkinliği kısaca anlatır mısınız?: 
Filmmor Kadın Kooperatifinden hazırladıkları 70, 80, 90, Masum, Küstah, Fettan adlı filmin dvd'sini edindik. Fakültede filmin gösterimini yapıp ardından da film üzerine sohbet saati ayarladık.
Bu etkinliği yaparken amacınız, ulaşmak istediğiniz şeyler nelerdi ve gerçekleştirebildiniz mi?: 
Amacımız televizyonun/medyanın kadına nasıl yaklaştığını irdelemekti. Buna özellikle bizden önceki bir kaç jenerasyonu ve bir ucundan bizi de etkilemiş olan Yeşilçam'daki kadın kalıplarını inceleyerek başlamayı amaçladık. Sohbet kısmındaysa bu incelemeyi günümüz medyasına kadar taşıyarak kadına yüklenen toplumsal rolleri, eril-heteroseksist zihniyetin ortaya koyduğu ürünleri tartıştık.
Etkinliği gerçekleştirirken yaşadığınız zorluklar nelerdi?: 
Etkinliğimizin hemen öncesinde Ankara'daki terör saldırısı gerçekleşmişti. Etkinliği yapıp yapmamak arasında grupça arada kaldığımızı itiraf etmeliyim. Daha sonra etkinliğimizin bu saldırıları lanetlemek, isyanımızı dile getirmek için ertelenmemesine karar verdik. Bu nedenle sohbet kısmında da yalnız kadını değil yasımızı da konuştuk. Barış dilekleriyle ayrıldık. Etkinlik öncesinde grubumuzca sunulmuş yazıyı ek bölümünde görebilirsiniz.
Eklemek istedikleriniz: 
13 Mart 2016 tarihinde Ankara'da üzücü bir saldırı daha meydana geldi. Biz İnsan Hakları ve Barış Takımı olarak insanın en temel haklarından yaşama hakkına saldıran bu eylemi şiddetle kınıyoruz. Biz barışın takımı adıyla var olduğumuz bu yolda barış istemekten hiç bir zaman vazgeçmeyeceğiz. Bizler bugün kadının yanında olmak, kadın var oluşunu göstermek adına bu film gösterimini hazırladık. Yanız bugün sadece kadının değil; insanın, ağacın, canlının, barışın yanındayız. Bu saldırılara karşı halen isyandayız. Terörle, korkuyla bizleri sindirmeye çalışanların karşısında varoluş mücadelemize devam edeceğiz. Ege TÖB- İnsan Hakları ve Barış
Resimler: