Kasım Ayı Toplantı Raporu 2014

Ay: 
Kasım
Yıl: 
2014
Body: 

Toplantı Tarihi ve Saati:16.11.2014/20:00

Toplantı Gündemi:

     -Tanışma

     -Yapılan etkinliklerden kısaca bahsedilmesi

     -20 Kasım Çocuk Hakları Günü etkinliği planları

     -Takvim kampanyası ve kartpostal çalışmaları

     -3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinliği planları

     -10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü etkinliği planları

     -SCORP Eğitim Kampı tarihinin belirlenmesi

Toplantıya Katılan Yereller:

   -Abant TÖB

   -Ankara TÖB

   -Başkent TÖB

   -Bezmialem TÖB

   -Çanakkale TÖB

   -Celal Bayar TÖB

   -Cerrahpaşa TÖB

   -Çukurova TÖB

   -Dokuz Eylül TÖB

   -Dumlupınar TÖB

   -Erciyes TÖB

   -Gazi TÖB

   -Gaziantep TÖB

   -Gaziosmanpaşa TÖB

   -Hacettepe TÖB

   -İstanbul TÖB

   -İzmir Katip Çelebi TÖB

   -Kırıkkale TÖB

   -Marmara TÖB

   -Mersin TÖB

   -Muğla TÖB

   -Namık Kemal TÖB

   -On Dokuz Mayıs TÖB

   -Ordu TÖB

   -Osmangazi TÖB

   -Pamukkale TÖB

   -Sakarya TÖB

   -Selçuk TÖB

   -Süleyman Demirel TÖB

   -Turgut Özal TÖB

   -Ufuk TÖB

   -Yeditepe TÖB

   -Yıldırım Beyazıt TÖB

   -Zirve TÖB

  

1)TANIŞMA

NORP’umuz Cansel Çetin NORP olarak yaptığı ilk SCORP skype toplantısında kendini tanıttı.Ardından da  NORP Asistanlarını tanıttı:

  -Emir Çağrı Kiraz

  -Hasret Geçer

  -Ceren Akkuş

  -Hüseyin Ömer Keskin

  -İbrahim Yıldız

Asistan tanıtımından sonra bu yılki  Medya Takımı Koordinatörü Büşra Yakupoğlu ve Tıp ve Hukuk KÇG Koordinatörü Duygu Engez i tanıttı .Başarılar diledi.

2)Yapılan etkinliklerden kısaca bahsedilmesi

-Berfin Şenol 27 Ekim’de hastanelerinde 250 den fazla hasta ile anket çalışması yaptıklarını söyledi.

-Müge Büyükaksoy Dünya Barış Günü etkinliğini gerçekleştirdiklerini söyledi.

-Halil 21 Eylülde okullarının sinir bilim sempozyumunda Hayat Bayram olsa Şarkısını söyleyerek Dünya Barış Günü nü hatırlattıklarını  ve de 26 Ekim’de Hasta Hakları Günü için anket hazırlayıp 250 kişiye yaptıklarını ve bilgilendirme afişi dağıttıklarını söyledi.

-Duygu Engez Ulusal Down Sendromu Derneğinin düzenlediği Down Sendromu Farkındalık Yürüyüşüne  ve dernek etkinliklerine katıldıklarını söyledi.

-Damla Gürkan  Kanserle Dans Derneği ile beraber ‘Jinekolojik kanserlere karşı adım adım farkındalık’ etkinliğini gerçekleştirdiklerini seminer ,zumba ,sağlıklı yaşam yürüyüşü ve müzik dinletisi yaptıklarını söyledi

-Ali Emre Öztürk Hasta ve Hekim Hakları ile ilgili video çektiklerini ve pazartesi günü yayınlayacaklarını söyledi.

- Pelin Kaya 24 Kasım’da Çocuk Hakları Günü kapsamında Zihinsel Engelli Çocuklar Vakfı’na yardım gezisi düzenleyeceklerini söyledi.

-Elif Akkoç 4 Kasım’da hastanelerinde yatan hastalara bilgilendirme yaptıklarını ve anket uyguladıklarını söyledi.250 den fazla kişiye ulaştıklarını belirtti.

-Sinem Serenay Topsakal seçilmesinde yaşanan gecikmeden dolayı Dünya Barış Günü’nde yapmak istediği Anıtkabir gezisini yapamadığını bu yüzden ailesi ile gittiğini  ve de 21 Kasım’da Okulunda öğrencilere  okul hocalarından birinin katkılarıyla hasta hakları eğitimi vereceğini ve Uçan Süpürgeden bir konuğunun olacağını ve konuşma yapacağını söyledi

3)20 Kasım Çocuk Hakları Günü,Kartpostal ve Takvim çalışmaları    

     İlk olarak NORP’umuz Cansel Çetin yapılacaklar hakkında genel bir bilgilendirme yaptı.

-Broşürün hazır ve afişin tasarım aşamasında olduğunu söyledi.

-Geçen sene yapılan Takvim Kampanyası ve Kartpostal Etkinliğinden kısaca bahsettikten sonra bu sene yapılacak olan yeni bir uygulamadan bahsetti.Bütün yerellerden kendi hastanelerindeki çocuklara resim çizdirmelerini istedi ve bunların bu sene yapılacak olan kartpostal ve takvimlerde kullanılacağını söyledi.Kargolanma tarihi olarak 28 Kasım’ı* belirledi.Kartpostalların 20 Aralık gibi elimize ulaşmış olacağını düşündüğünü söyledi.

       *İzin konusunda sıkıntı yaşanacağını bildiren yerellerin istekleri talebinde kargolanma tarihi 28 Kasım’dan 5 Aralık tarihine ertelendi.

 

      Daha sonra LORP’lar yapacakları ve yapmak istedikleri  etkinliklerden bahsetmeye başladı.

     -Cansu Sert Çocuk Yurdunda kalan çocuklarla bir gün geçirip onlarla çeşitli etkinlikler yapmayı planladıklarını söyledi.

      Kitap ve oyuncak toplama kampanyası başlattıklarını söyledi.

    -Aylin Uğur pediatri servisi ile birlikte 20 Kasım’da bir ilköğretim okuluna yardım yapıp aynı zamanda çocuk hakları ile ilgili bilgi sunumu yapmayı planladıklarını söyledi.

    -Mahsun  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il şubesinin çocuk hakları birimi ile birlikte Muğla bünyesinde panel düzenlemeyi planladıklarını ve de çocuk evlerinde kalan çocukların burada gösteri yapacağını fakat panel tarihinin 20 Kasım’ı geçeceğini söyledi.(izinler konusunda sıkıntı olmaz ise diye ekledi.)

-Ghaly materyallerin çabuk gelebilme şansı olup olmadığını sordu.NORP kendisi ile ilgili olmayan gecikmelerden dolayı geciktiğini ama elinden geleni yaptığını söyledi.

-Sinem Serenay Topsakal 23 Nisan’da çocuklara yönelik bir etkinlik yapmayı planladığı için 20 Kasım dan bir hafta sonra olacak şekilde büyüklerin çocukluklarına inmeye yönelik bir etkinlik yapmayı planladığını ve onların çocoukluk fotoğrafları ile herkesin çocukluk fotoğrafın olan duvarın önünde fotoğraf çektirip ‘Bir zamanlar hepimiz çocuktuk çocuk haklarına sahip çıkalım’ yazarak sosyal medyada paylaşmalarını isteyeceğini söyledi.

   Ulusal çapta yapmak istediği etkinlikten de bahsetti ve kabul edildi. Cansel  bunun duyurusunu Turkmsıc genel serverında  geçelim diye önerdi.Etkinlik tam olarak şöyle:

  Herkes kişi listesindeki insanlara hazırlanacak olan çocuk haklarını  yazılığı olduğu kapak fotoğrafı resmini yollayacak ve bu kişilerden profil resimlerini çocuklukta en mutlu oldukları zamanın fotoğrafını yapmaları istenecek ;kapak fotoğrafı olarak da yollanan resmin yapılması istenecek.Buna ek olarak sayfalarında çocuk haklarından ülkemizde en çok ihlale uğrayanını yazmaları istenecek.Bu sayede sosyal medyada meraktan doğan bir ilgi oluşacak ve çocuk haklarına ilgi çekilmiş olacak.

-Emir Ahmet  Bolat Adana’da bir okul seçtiklerini burada gitmelerinden önce çocuklara çocuk hakları ile ilgili resim yaptıracaklarını ve gittiklerinde bu okulda sunum yapacaklarını ,sınıflara dağılıp bir ders saati boyunca gerçekleşeceğini söyledi.Sunum sonrasında çocuklara hikayede geçen oyuncak bebeğe neler tavsiye ettiklerini soracaklarını ve alınan cevapları rapora ekleyeceklerini söyledi.Aynı zamanda insanların çocuk hakları konusunda  ne kadar  bilgisi olduğunu öğrenmek amaçlı röportaj yapacaklarını ve sorular soracaklarını söyledi.

     NORP’umuz Cansel Çetin röportajdaki soruları diğer yerellerle paylaşabilirse onların da bu röportajın aynısını yapabileceğini ve bunun sonunda videoların birleştirilip yayınlanabileceğini söyledi ve bir çok LORP destek verdi.Emir başkana sorması gerektiğini kabul edilip edilmediği sonucunu daha sonra vereceğini söyledi.

-Ceren Akkuş çocuk hakları ile ilgili ulusalda yapmayı planladıkları bir anket çalışmasından bahsetti ve kabul edildi .

     Anketin amacı Çocukların karakter kişilikleri söz sahiplikleri hakları üzerinde ailelerin etkisini görmek.Anket diğer yerellere de gönderilecek ve saha çalışmalarında yapılması istenecek.Sonuçların da biyoistatistik kurumu ile verileri alınacak ve konuyla ilgili bir bildiri oluşturulacak.

-Cansu Sert 22 Kasım Cumartesi günü sevgi evlerindeki* çocukları bir yerde ağırlayıp 5 saatlik içinde oyuncak ayı hastanesi etkinliğinin de olacağı etkinliklerinden bahsetti.ilerleyen zamanlarda da cinsel eğitim istenildiği için kendilerinden SCORA ile ortak çalışma yapacaklarını söyledi

     *Hande Kahya Ankara’daki yerellere sevgi evleri konusunda yardım edebileceğini kendisine ulaşabileceğini söyledi.

4)3 Aralık Dünya Engelliler Günü ve 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü

  NORP’umuzCansel Çetin 3 Aralık ile ilgili genel bilgilendirme yaptı.Bu günle ilgili afiş yapılacağını önceki yılkilerin kullanılmayacağını .Bu sene bildiri yayınlamaya karar verildiğini  ve nu konuda bildiri yazma takımına katılmak isteyenlerin Medya Takımı Koordinatörü Büşra Yakupoğlu’na Ulaşabileceklerini iletti.

     10 Aralık  için ise mümkün olduğunca saha etkinliklerine yönelmemiz gerektiğini  söyledi ve İstanbul ,Ankara ve İzmir gibi Büyük illerde toplu etkinlikler yapılması için il sorumluları seçildi

       İstanbul-Emir Çağrı Kiraz

      Ankara-Sinem Serenay Topsakal

      İzmir-Duygu Engez

   Buna ek olarak bu illerin kendi aralarında whatsapp grubu kurmaları kararlaştırıldı.

   Ulusal çapta da yeni whatsapp grubu kurma kararı düşünüldü.

Cansel Çetin 10 Aralık için afiş ve broşür hazırlanacağını ve içerikleri konusunda yardım edebileceklere yardım etmek isteyenler olup olmadığını sordu.Buna ek olarak 10 Aralık ile ilgili bildiri yazılacağını ve Büşra’ya yardım etmek isteyenlerin başvurabileceğini söyledi.

   Sosyal medyada haklarla ilgili paylaşımlarda bulunulacağından toplu hareket etmemiz gerektiğinden bahsetti.10 Aralık ile ilgili hashtag yapılacağını söyledi.

   Ortak İnsan Hakları Yürüyüşü yapmayı önerdi.Birçok LORP kabul etti.

   Etkinliği yerelde yapmak isteyenlere ise iki farklı öneride bulundu.Bunlar:

-İbrahim Yıldız’ın yemekhanedeki paket suların üzerine post-itler ile hakları yazıp yapıştırma etkinliği

-İnsan Hakları Ağaçları yapıp insan hakları deyince post-itlere insanların aklına geleni onlara yazdırıp yapıştırma etkinliği(Bununn için Hasret Geçer ile iletişime geçilebilir.)

 

-Aylin Uğur İnsan Hakları temalı ‘Ulusal Fotoğraf Yarışması’  yapmayı önerdi.Kabul edildi.Dereceye girenlerin kampta ödüllendirilmesine ve hediye verilmesine karar verildi.Bunun için Aylin Uğur’a ulaşılacak.

IFMSA’ E AÇILMA ÇALIŞMALARI

Bu başlık altında İngilizce Vine çekmek ve bunu IFMSA de paylaşmayı önerdi.Beğenildi.Yapabilecek olanlar Ceren Akkuş’a yönlendirildi.

   Burak bu konuda her yerele özel vine çekmeyi önerdi Turkmsic  SCORP un IFMSA de adını duyurma açısından büyük katkısı olacağını söyledi.

 SCORP BLOG

Cansel Çetin gönüllülerin istedikleri konularda yazılar hazırlayıp paylaştıkları scorp blogtan bahsetti.Bunu düzenli hale getireceklerini söyledi.Bunu da 15 günde bir sırayla bir scorpion ile yürüteceklerini ekledi.Yazı yazmak isteyenler Büşra Yakupoğlu iletişime geçip konularını söyleyecekler. Deniz,Müge,Mert ve Recep Doğan ilk 4 kişi seçildi görev sırasında.

 

 

  -Rüyan Aydın her etkinlik için hashtag yapma önerisinde bulundu.Cansel Çetin olabileceğini söyledi.

  -Toplantı ile ilgili alınan kararlarda ve etkinliklerde kimlere ulaşılabileceğine dair duyuru yapılacağı söylendi.Ulusal Takım üyelerinin de iletişim bilgilerinin paylaşılacağı bildirildi.

 

5)SCORP EĞİTİM KAMPI

20-21 Aralık ile 10-11 Ocak arasında karar verileceği söylenildi.Yapılan oylamada 17 ye 13 oyla 10-11 Ocak kararı geçici süreliğine verildi ve grupta bununla ilgili oylama yapma kararı alındı.Ev sahipliği başvurularının birkaç gün içerisinde açılacağı söylendi.

 

Toplantı Bitiş :23:20

Raportör: Sinem Serenay TOPSAKAL(Gazi TÖB LORP)