Koç TÖB, Dünya Kadınlar Günü, Mart 2016

Ad Soyad: 
Melis Özel
Görev: 
LORP
Etkinlik Türü: 
Dünya Kadınlar Günü
Yerel Birlik: 
Koç Üniversitesi TÖB
Yıl: 
2016
Ay: 
Mart
Etkinliği kısaca anlatır mısınız?: 
8 Mart Dünya Kadınlar Gününü takiben, SCORP&SCORA işbirliğinde, geleceğin hekimleri olarak özellikle "sağlık sektöründe kadın olmak" konusuna odaklanmak istedik. Bu doğrultuda, Yrd. Doç. Dr. Ayşecan Terzioğlu'nun katılımıyla gerçekleştirdiğimiz panelde, her yönüyle tıp hayatında kadın olmak, hastaların kadın doktorlara yaklaşımı gibi konular üzerine konuştuk. Her dönemden tıp öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirdiğimiz panelde kadın erkek herkes kendi hayatından örnekler verdi, kendi yorumunu paylaştı. Panelimiz iki buçuk saat sürdü.
Bu etkinliği yaparken amacınız, ulaşmak istediğiniz şeyler nelerdi ve gerçekleştirebildiniz mi?: 
Bu etkinlikteki temel amacımız, ileride hastane/araştırma hayatına bizzat kendileri atılacak olan tıp öğrencileri olarak bu sektörde kadınların ne gibi zorluklarla karşılaştığı, yaşadıkları sıkıntılar ve getirilebilecek çözümler üzerine düşünmesiydi. Konuyu hiçbir şekilde ksııtlı tutmadan, özellikle kadın öğrenciler arasında şu anki öğrenim hayatlarında karşılaştıkları durumlar hakkında da bir paylaşım ortamı yaratmak istedik. Kadın erkek ayırt etmeksizin herkeste bir bilinç yaratmak ana hedefimizdi, aldığımız geri dönüşlere göre de bunu gerçekleştirebildik.
Etkinliği gerçekleştirirken yaşadığınız zorluklar nelerdi?: 
Herhangi bir zorluk yaşamadık.
Eklemek istedikleriniz: 
Dünya Kadınlar Gününde hakkında farkındalık yaratılması gereken en önemli şeyin "kadın dayanışması" olduğunu düşünüyorum. Bu dayanışma, dışarıda başka insanlarla konuşup konunun önemini anlatmaya çalışmanın yanında en etkili şekilde kendi içimizde başlar. Her gün birbirimizin yüzünü gördüğümüz, ileride aynı sektörde çalışacağımız insanlar arasında etkili bir kadın dayanışması yaratabilirsek, bunu hastalarımıza, ailemize, arkadaşlarımıza ve diğer birçok insana yansıtabiliriz. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, gündelik hayatımızda belki de belli bir miktarda konuşmayı aşmadığımız bazı konular hakkında "gerçekten" konuşabilmek için bir fırsat sunuyor aslında.
Resimler: