Koç TÖB, Yaşayan Kütüphane Ziyareti, Nisan 2016

Etkinlik Teması: 
Diğer
Ay: 
Nisan
Yıl: 
2016
Ad Soyad: 
Çınar Öztosun
Yerel Birlik: 
Koç Üniversitesi TÖB
Görev: 
LORP asistanı
Etkinliğin amacını ve içeriğini bizimle paylaşır mısın?: 
Yaşayan Kütüphane etkinliği her sene okulumuzda düzenlenen, çok çeşitli azınlık gruplarından insanların konuşan birer "kitap" olarak bulunduğu ve katılımcıların bu kitaplarla interaktif bir şekilde sohbet edip soru sorabildiği bir etkinliktir. Biz de bu kütüphaneyi ziyaret ettik.
Etkinliğin hazırlık süreci nasıldı? Bu süreçte neler yaptın?: 
LGBTI bireyleri, eski seks işçisi, tecavüz mağduru, engelli birey gibi kitapların anlatacaklarının insan haklarıyla oldukça iç içe olacağını düşündük ve bu kadar çeşitli gruptan insanları bir arada bulmuşken hayatlarındaki ve ülkemizdeki güncel durumu öğrenmeyi amaçladık. Amacımıza ulaştığımızı düşünüyorum, eskiye göre ülkemizde neler değiştiğini, toplumun tepkilerinin nasıl değişmekte olduğunu ve bilmediğimiz daha birçok şeyi birinci ağızdan öğrenmiş olduk.
Etkinlikle alakalı herhangi bir sorun ile karşılaştın mı? Eğer karşılaştı isen bu sorunun/sorunların üstesinden nasıl geldin?: 
Hepimizin çok yoğun ders programları ve etkinlikleri olduğu için ortak bir zaman bulup toplanmakta bir miktar zorlandık.
Etkinlik fotoğraflarını/videolarını bizimle paylaşmak ister misin?: 
Eklemek istedikleriniz: 
Koç TÖB'den birçok üye Yaşayan Kütüphane etkinliğinin organizasyonunda da görev aldı. Yaptığımız ziyaretlerden sonra katılımcılar ve organizasyonda görev alanlar olarak toplanıp kitaplardan öğrendiklerimizi ve kitapların şaşırtıcı hikayelerini birbirimizle paylaştık. Bu etkinliğin insan haklarının önemi konusunda farkındalığımızı oldukça artırdığını düşünüyorum.