Koç TÖB, Yaşayan Kütüphane Ziyareti, Nisan 2016

Ad Soyad: 
Çınar Öztosun
Görev: 
LORP asistanı
Etkinlik Türü: 
Diğer
Yerel Birlik: 
Koç Üniversitesi TÖB
Yıl: 
2016
Ay: 
Nisan
Etkinliği kısaca anlatır mısınız?: 
Yaşayan Kütüphane etkinliği her sene okulumuzda düzenlenen, çok çeşitli azınlık gruplarından insanların konuşan birer "kitap" olarak bulunduğu ve katılımcıların bu kitaplarla interaktif bir şekilde sohbet edip soru sorabildiği bir etkinliktir. Biz de bu kütüphaneyi ziyaret ettik.
Bu etkinliği yaparken amacınız, ulaşmak istediğiniz şeyler nelerdi ve gerçekleştirebildiniz mi?: 
LGBTI bireyleri, eski seks işçisi, tecavüz mağduru, engelli birey gibi kitapların anlatacaklarının insan haklarıyla oldukça iç içe olacağını düşündük ve bu kadar çeşitli gruptan insanları bir arada bulmuşken hayatlarındaki ve ülkemizdeki güncel durumu öğrenmeyi amaçladık. Amacımıza ulaştığımızı düşünüyorum, eskiye göre ülkemizde neler değiştiğini, toplumun tepkilerinin nasıl değişmekte olduğunu ve bilmediğimiz daha birçok şeyi birinci ağızdan öğrenmiş olduk.
Etkinliği gerçekleştirirken yaşadığınız zorluklar nelerdi?: 
Hepimizin çok yoğun ders programları ve etkinlikleri olduğu için ortak bir zaman bulup toplanmakta bir miktar zorlandık.
Eklemek istedikleriniz: 
Koç TÖB'den birçok üye Yaşayan Kütüphane etkinliğinin organizasyonunda da görev aldı. Yaptığımız ziyaretlerden sonra katılımcılar ve organizasyonda görev alanlar olarak toplanıp kitaplardan öğrendiklerimizi ve kitapların şaşırtıcı hikayelerini birbirimizle paylaştık. Bu etkinliğin insan haklarının önemi konusunda farkındalığımızı oldukça artırdığını düşünüyorum.
Resimler: