Kocaeli TÖB, Hasta Hakları Günü, Ekim 2015

Ad Soyad: 
Ebru ULUDAĞ
Görev: 
LORP
Etkinlik Türü: 
Hasta Hakları Günü
Yerel Birlik: 
Kocaeli Üniversitesi TÖB
Yıl: 
2015
Ay: 
Ekim
Etkinliği kısaca anlatır mısınız?: 
"Hasta Hakları Günü" SCOPH'un da sorumlu olduğu bir etkinlik günü. Biz de SCORP ve SCOPH olarak 26 Ekim Pazartesi, ortak etkinlik düzenledik. Hasta Şikayet Birimlerine gelen şikayetlerin Hasta Hakları yönünden incelendiği olgular, tarihimizde yer alan Hasta Haklarıyla ilgili dava tutanakları ve yasaların olduğu birbirinden farklı metinler dağıtıldı. Metinlere çalışma kollarımızın rengi olan yeşil ve turuncu ipler bağlanarak dikkat çekildi. Hasta Haklarıyla ilgili pano çalışmamız düzenlendi. İlgili karikatürler, hasta hakları, dağıtılan birbirinden farklı örnek metinler topluca panomuzda yer aldı.
Bu etkinliği yaparken amacınız, ulaşmak istediğiniz şeyler nelerdi ve gerçekleştirebildiniz mi?: 
Amacımız : "Hekim ile Hasta"nın iyilik durumu için çabalayan bir takım olduğunu fark ettirmekti. Hekim adayları olarak "Hasta Hakları Günü" içinde çalışmalar düzenleyerek bunu fark ettirdiğimizi düşünüyorum. Hastalarımızın en büyük hak savunucusunun Hekimler olması gerektiğini düşünüyoruz. Bu yüzden hedef kitlemiz hekim adaylarıydı ve onlara ulaştık. Hasta Hakları konusunda bilgilerini arttırmış olduk. Sağlık çalışanları, hastalarının haklarının bilerek davranırsa daha az sorun olacağını umuyoruz.
Etkinliği gerçekleştirirken yaşadığınız zorluklar nelerdi?: 
Ülke gündemi nedeniyle fakültemizde stant açmamıza izin verilmedi. Etkinliğimizin merkez noktası yoktu. Bütün dönemlere ulaşılmaya çalışıldı ama merkez noktamız olmadığı için hedef kitlemiz , etkinliğimize yeterince odaklanamadı. İnsanların ulaşabildiği merkez bir yerde bulunmak hem etkinlik sorumlularını hem de katılımcılarını etkinliğe koopere ederdi. SCOPH'un yardımlarıyla etkinliğimizi yaptık. Çalışma gruplarıyla beraber etkinlik yapılırken öncesinde ortak bir iletişim ağı kurmamız gerektiğini düşünüyorum. Kendi ekibimize ulaşabilsem de , birlikte çalıştığımız çalışma kolunun ekibine ulaşamıyordum. Etkinliğin kontrolünü azaltan bir durumdu. Kalabalık çalışmalarda, görevlendirmelerde buna dikkat edilmeli.
Eklemek istedikleriniz: 
Yeşil Kalın, Yeşilde Kalın