Namık Kemal TÖB, Dünya Çocuk Hakları Günü - 1, Kasım 2015

Ad Soyad: 
Hazal Sustam
Görev: 
LORP
Etkinlik Türü: 
Dünya Çocuk Hakları Günü
Yerel Birlik: 
Namık Kemal Üniversitesi TÖB
Yıl: 
2015
Ay: 
Kasım
Etkinliği kısaca anlatır mısınız?: 
Yerelimizdeki SCOPH Çalışma Kolu ile beraber Tekirdağ Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü aracılığıyla Sevgi Yuvaları'na ziyaret gerçekleştirdik. Ziyaret ettiğimiz çocuklarla gün içerisinde oyunlar oynadık, resimler çizdik (Büyüyünce ne olmak istersin, hayal ettiklerini çizer misin tarzı yönlendirmeler ile), temel temizlik eğitimi verdik, ders bile çalıştık. Son olarak da resim kağıtlarına ellerini çizmelerini istedik ve bunları da Dünya Çocuk Hakları Günü etkinliğimizin ikinci kısmındaki etkinliklerden biri olan ''Çocuklara bir el de sen uzat'' adlı okul içindeki etkinliğimizde kullandık.
Bu etkinliği yaparken amacınız, ulaşmak istediğiniz şeyler nelerdi ve gerçekleştirebildiniz mi?: 
Bu etkinliği yaparken yaşıtlarıyla aynı yaşam standartlarına sahip olmayan çocuklarla biraz vakit geçirmek ve onların istekleri ve düşüncelerini biraz da olsa anlayabilmekti. Aslında ziyaret ettiğimiz çocuklar beklediğimizden daha iyi bir ortamda yaşamaktaydılar. Evlerinde onlara bakan anneler, bir etkinlik odaları, 3 kişinin beraber kaldığı odaları vardı. Çok güzel yetiştirilmişlerdi ve biz onlarla bir arada olmaktan çok keyif aldık.
Etkinliği gerçekleştirirken yaşadığınız zorluklar nelerdi?: 
Çocuklarla nasıl iletişim kurmamız gerektiği konusunda tereddütler yaşadık ama daha sonrasında kendimizi onlarla çok iyi vakit geçirirken bulduk. Çektirdiğimiz fotoğrafları sosyal ortamda paylaşamayacağımızı da etkinlik sırasında öğrendik.
Eklemek istedikleriniz: 
Yıl içinde etkinlik kapsamında olmasa da bir ziyaret daha gerçekleştirmeyi düşünmekteyiz.
Resimler: